Kurumsal

Biz Kimiz

Biz Kimiz

Gerçek istikrar adına yola çıkan, bireysel başarıları kurumsal başarılara dönüştürerek global seviyede bilgi ve teknolojiye yatırım yapan, yaklaşık 40 yıldır Türk ekonomi sahnesinin öncü isimlerinden; ERSER GRUP.

Projeksiyonunu sürekli gelişim değişmez kalite yaklaşımı ve koşulsuz müşteri memnuniyeti perspektifinden hareketle Tarım, ambalaj, lojistik ve lisanslı depolama sektörlerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkemizin özellikle un makarna ve yem sanayisine hammadde tedariği noktasında lokomotif konumunda olan, bu sektörlerin ihtiyacını en üst düzeyde tüm dünyadaki organizasyonuyla, uluslararası standartlarda karşılama kabiliyetine sahip olan Erser Grup, sürdürülebilir kalite yaklaşımı ve zamanında teslimat prensipleriyle ülkemizde güvenin adı olmanın mutluluğu içerisindedir. Fortune 500 listesinde 2021 yılında 99. sırada olan ve 2022 yılında ise 93. sıraya yükselen ERSER GRUP, yıllık 15 milyar liralık cirosuyla bulunduğu tüm sektörlerde öncü konumdadır. Alanında uzman 350 çalışanı ile geleceğe yürüyen grubumuz, Türk ekonomisine fayda sağlamaya devam edecektir.

Grubumuzun ilk yatırımı olan ve Türk tarım sektörünün en önemli tedarikçilerinden biri haline gelen ERSER TARIM grup şirketleri içerisinde tahıl ticareti konusunda 37 yıllık tecrübeye sahiptir. Yola çıktığı ilk günden bugüne tarıma olan sevdasının verdiği güçten ilham alarak tüm dünyadaki üreticilerin ürettiği en kaliteli mamulleri en verimli ovaların ürünlerini dünyadan ülkemize taşımıştır. Tahıl ticareti konusunda sahip olduğu tecrübesi ile Özellikle hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, yem, un ve makarna sektörlerinde tüm ülkemize kaliteli ve güvenilir bir şekilde hammadde tedariği sağlamakta ve bu sektörlerin sorunsuz ve sürdürülebilir şekilde üretimlerine katkı sağlamaktadır. Yıllık 1.200.000 tonluk ithalat kapasitesi ile ERSER TARIM sektörün ülkemizdeki en büyük hammadde sağlayıcısı konumundadır.

Grubumuzun bir diğer yatırımı olan Kainat Lisanslı Depoculuk ise Türkiye’nin farklı bölgelerinde gerçekleştirdiği depolama yatırımlarıyla sektöre yön vermektedir. Lisanslı depolama alanında toplamda 412.850 ton depolama kapasitesine sahip Kainat Lisanslı Depoculuk sektöre yaptığı katkı dahilinde ortaya koyduğu yatırımları ile; Çanakkale Gelibolu’da 34.500 Ton , Tekirdağ Ergene’de 87.750 Ton, Kırklareli Pınarhisar’da 69.500 ton, Konya Merkez, Konya Kulu Acıkuyu’da  29.500 Ton, Sivas Kangal’da 54.500 ton, Karaman Merkez’de 93.100 ton ve Yozgat Merkezde 44.500 ton kapasite ile Toplamda 412.850 Tonluk bir kapasiteyle ülkemizin en büyük lisanslı depoculuk markasıdır. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde toplam 8 ayrı tesisi ile depolamada ülkemizdeki gücün adıdır. İlave Lisanslı depo yatırım planlarını limanlara yakın olma stratejisi ile ciddi bir lojistik avantajına sahip olmayı amaçlayan KAİNAT LİSANSLI DEPOCULUK önümüzdeki yıllarda da kapasite artışına devam edecektir.

Grubumuzun tüm lojistik ihtiyaçlarını karşılayan ve dev bir filoya sahip bir diğer yatırımı ise Ali Çavuşoğulları Lojistiktir. Bünyesinde bulunan 150 araçlık filosu ile firmamız sorunsuz taşıma prensibi ile lojistik süreçlerinde öncü bir rol oynamaktadır. Uluslararası kalite standartlarını benimsediği işleyiş politikası sayesinde tüm faaliyetlerinde olduğu gibi lojistik sektöründe de son derece güçlü bir altyapıya sahip olan ERSER GRUP, ALİ ÇAVUŞOĞULLARI markası ile sektöre yön vermektedir. İşlerini söz verdiği gibi, daima ve tam zamanında çözümler sunarak gerçekleştiren ALİ ÇAVUŞOĞULLARI LOJİSTİK sektöründe aranan bir marka konumundadır.

Erser Grup, Ortaya konulan kalite yaklaşımı sonucu gelinen noktada, profesyonel çalışanları ile yılların verdiği tecrübeyi güçlü üretim altyapısı ile birleştirip bugünlere taşımış bulunmaktadır .Bu edindiği birikimin bir sonucu olarak grubun en son ve güçlü bir diğer yatırımı ise GNC AMBALAJ’dır. GNC Ambalaj, güçlü ve yenilikçi ambalaj çözümleri sunarak sektöründe fark yaratmaktadır. Dünya’daki son teknoloji makine ve tezgah parkuru, kaliteli hammaddeleri ile ürettiği yüksek kalitede ürünleri zamanında ve istenilen kriterlerde ürün teslimi prensibiyle müşterileri ile buluşturup sektöründe adından söz ettiren bir firma haline gelmiş bulunmaktadır. Toplam 42.000 m2’lik bir alan üzerine konumlanan 4 hatlık baskı makine parkuru ile aylık 1.000 Ton Baskılı Film ve 500 Ton PE Film üretim kapasitesine sahip, Atıştırmalık, Petfood, Deterjan, Dondurulmuş Gıda, İçecek, Makarna gibi   dünyanın en modern makina altyapılarından birine sahip olan markamız gelişimini her geçen gün artırma hedefindedir.

Grubun diğer ortak firması ise inşaat alanında olup, sektörün önde gelen iki firması ile inşaat sektörüne hızlı giriş yapmış olmakla beraber Konya’nın en büyük sanayi sitesi ile yaklaşık 800 bağımsız bölüm, 410.000 m² inşaat alanı yapımına başlanmıştır.

Bu ortak grubumuzla ilerleyen yıllarda yatırımlarımız Teknolojik ve finansal gelişmeleri takip ederek, tüketici ihtiyaç ve beklentilerine uygun, uluslararası standartlarda konut ve sanayi sitelerine yönelik ekonomik, güvenli, estetik projeler ile kalıcı ve kaliteli eserler üretmeye devam edeceğiz.

 

İşte izlediğiniz profesyonel yaklaşım ve ortaya koyduğu kurumsal kültürle, sürdürülebilir kıldığı sektörel başarıları ile her geçen gün artan ve ileriye giden yatırımlarıyla uluslararası bir vizyonu hayata geçiren ERSER GRUP sizlerden aldığı güç ve inançla bu gelişimini her geçen gün artırarak devam ettirecektir. Birlikte çok daha büyük başarı ulaşmak ümidiyle…

 

 

 ERSER GRUP TÜRKİYENİN ÜRETEN GÜCÜ….

Sosyal Sorumluluk

Sosyal Sorumluluk

GNC Ambalaj olarak dünya kaynaklarını verimli kullanmak, toplumsal sorunlara duyarsız kalmamak, ülkemizin insan kaynağının gelişimine katkı sağlamak, bu yönde çalışmalar yapan kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerine karşı üzerimize düşen görevi yerine getirmek temel sosyal sorumluluk anlayışımızı oluşturmaktadır. 

Değerlerimiz

Değerlerimiz

Önceliğimiz; Tüm çalışma arkadaşlarımız ve paydaşlarımızın mutluluğunu ön planda tutmak ve bu anlamda ilk tercih edilen şirket olma yolunda ilerlemektir.

Bu hedefle; Müşterilerimizin bakış açısıyla sahip olduğumuz teknolojilere yön vererek kusursuz hizmet anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimizin en büyük destekçisi olarak yanlarında olduğumuzu hissettirmek en büyük motivasyon kaynağımızdır.

Şimdiye kadar yaptığımız ve yapmakta olduğumuz yatırımlar, Ar-Ge çalışmaları ve Müşterili odaklı üretim gayretimizle, ulusal ve uluslar arası kulvarda her zaman liderliğin en büyük adayı olduğumuzu yansıtmaktan heyecan ve gurur duymaktayız.

 

 

Hedeflerimiz

Hedeflerimiz

1Faaliyet alanlarımız kapsamında sürekli olarak değişen ve gelişen dünya standartlarındaki tüm yenilikleri ve teknolojik alt yapıları takip ederek hizmet, kalite ve standartlarımızı en üst seviyede tutup paydaşlarımızın hizmetine sunmak yolunda emin adımlarla ilerlemek.

Kalite Politikamız

Kalite Politikamız

Eğiterek, hataları minimuma indirerek, son ürün mükemmelliği sağlamayı,

İlgili yürürlükteki tüm yasal mevzuat ve diğer şartlara uyulmasını ve gözden geçirilmesini,

Kuruluşun bağlamı ve amacı kapsamındaki hususlara uyum sağlamayı,

Amaca ve hedefe ulaştıracak bilgi ve kaynakların sağlanmasını,

Enerji tasarımı doğrultusunda altyapı donanım, sistem faaliyetlerinde verimliliği ve tasarrufu ele almayı,

İlgili taraf ve paydaşların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda personel enerji ve çevre-atık kullanımı farkındalığını artırmak, Kaliteli, Hijyenik, Sağlıklı ve Güvenli ürünler üretmeyi,

Ürünü üreten çalışanımızın can güvenliğini, memnuniyetini ve ürün kalitesini arttırmak için mesleki eğitimini teşvik etmek,

Sunduğumuz üründe kullanılan teknolojinin çevre uyumlu olmasında öncü olmak, çevreyi ve doğayı koruyucu ve iyileştirici faaliyetleri desteklemek,

Ürün kalitemizi çalışma ortamına bağlı olarak en üst seviyede tutmak, ülke menfaatleri doğrultusunda sürekli iyileştirmek ve geliştirmek,

Çalışanlarımız ve çevremizdekilere güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı oluşturup kaza risklerini en aza indirmek, tehlikeleri ortadan kaldırmak, İSG mevzuatuna uygun kişisel koruyucu donanımların kullanılmasını sağlamak,

İçinde yaşadığımız sosyal çevrenin ve ürün ve hizmet sunduğumuz müşterinin çevre bilincini ve memnuniyetini arttırıcı sektörel gelişmeleri ve iyileştirmeleri araştırmak, adapte etmek ve uygulamak,

Tasarım faaliyetlerinde enerji performans iyileştirmesini dikkate alan yaklaşımları desteklemek.

Bilgi Toplumu Hizmetleri

Bilgi Toplumu Hizmetleri

FİRMA BİLGİLERİ

MERSİS NO : 0396134679500001
FİRMA ÜNVANI : GNC AMBALAJ SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
TİCARET SİCİL MÜDÜRLÜĞÜ : KONYA
TİCARET SİCİL NUMARASI : 60149
SERMAYE MİKTARI : 100.000 TL
ÖDENMİŞ SERMAYE MİKTARI : 100.000 TL
VERGİ DAİRESİ : SELÇUK
VERGİ NUMARASI : 3961346795
ADRES : BÜYÜKKAYACIK OSB MAH. T.ZİYAEDDİN AKBULUT CAD.   NO:6/1 SELÇUKLU/KONYA
FİRMA TESCİL TARİHİ : 22.02.2021
WEB ADRESİ : https://gncambalaj.com.tr
E-POSTA : -
ŞİRKET TÜRÜ : ANONİM ŞİRKETİ
SEKTÖR : BASKI / AMBALAJ

YÖNETİM KURULU

Yönetim Kurulu Kategorisi

Adı-Soyadı / Unvan

Görev Süresi

Gerçek Kişi Temsilci Ad Soyad

Yönetim Kurulu Başkanı

ERSER GRUP TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

22.02.2021 - 22.02.2024

ERDAL GENÇ

DENETÇİLER

BAĞIMSIZ DENETÇİ RESMİ SİCİL : 1231
DÖNEM BAŞLANGIÇ TARİHİ : 01.01.2022
DÖNEM BİTİŞ TARİHİ : 31.12.2022
ADI – SOYADI : DMF SİSTEM ULUS.BAĞ.DEN.DAN.VE Y.M.M. A.Ş (ASLAN KAYA)
ÜNVANI : SORUMLU DENETÇİ
ADRES : ESKİŞEHİR YOLU 9.KM.TEPE PRİME B BLOK NO:100 06800 ANKARA

Tarihçe

Tarihçe

Tahıl ürünleri ticaretine başladık.

1986

Tahıl, bakliyat, yağlı tohumlar ve yem sektöründe faaliyet gösteren Ali Çavuşoğulları Tarım Ürünleri şirketini ve hububat alım satımını gerçekleştiren Erser Grup Tarım Ürünleri şirketini kurduk.

1996

Ali Çavuşoğulları ve Erser Grup Tarım ürünleri ailesi; Türkiye'de ilk lisanslı depo yatırımına adım atarak depoculuk sektöründe faaliyet gösteren ve bugün en büyük depolama kapasitesine sahip Kainat Lisanslı Depoculuk firmasını kurarak kazandırmıştır..

2007

işlem hacmimiz 350.000 tona ulaştı.

2012

işlem hacmimiz 500.000 tona ulaştı.

2013

İnsan Hakları Politikası

İnsan Hakları Politikası

 

 1. AMAÇ VE KAPSAM

GİRİŞ:  İnsan  hakları;  tüm  insanların sahip  olduğu,  ırk,  ulus,  etnik  köken,  din,  dil  ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır.Bu hakları kullanmakta herkes eşittir. Diğer yandan insan hakları terimi bir ideali içerir. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 1.madde;  “Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.”

GNC Ambalaj A.Ş. tüm faaliyetlerini İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’yle uyumlu şekilde yürütmeyi prensip olarak benimsemiştir. Faaliyetlerinde çevresel ve sosyal risklerini en aza indirgemek için çaba göstermektedir. Kendi faaliyetleri dolayısıyla insan hakları üzerinde negatif etkiye yol açmaktan kaçınmayı, bu gibi etkiler meydana geldiğinde onlara müdahale etmeyi amaç olarak benimsemektedir.

           AMAÇ:

İnsan  Hakları  Politikamızın  amacı,  şirket  olarak  faaliyetlerimizde  temel  insan  haklarına gösterdiğimiz saygıyı, çalışanlarımıza verdiğimiz değeri, taahhütlerimizi ve iletişim kanallarını açıklamaktır.

KAPSAM:

GNC   Ambalaj   A.Ş.   olarak,   tüm   birimlerimizin   ve   iş   ortaklarımızın   İnsan   Hakları Politikası’na uyumlu olarak hareket etmesini beklemekteyiz. Bu İnsan Hakları Politikası, insan haklarına ilişkin temel ilkelerimizi kapsamaktadır.

 • Şirket Yönetim Kurulu Üyeleri,
 • Şirket Yöneticileri ve Çalışanları,
 • Hizmet aldığımız 3. taraf firmaları, danışmanlar, avukatlar, dış denetçiler de dahil olmak üzere Şirket adına veya birlikte görev yapan kişi ve kuruluşları kapsamaktadır.
 1. SORUMLULUKLAR:
 • Yönetim   Kurulu,   İnsan   Hakları   Politikası’nın   onaylanmasından   ve   kural   ve düzenlemelere uyulmaması durumunda bildirim, inceleme ve yaptırım mekanizmalarının belirlenmesi ve işletilmesinin üst gözetiminden sorumludur.
 • Üst Yönetim, İnsan Hakları Politika’sının hazırlanması, geliştirilmesi, yürütülmesi ve güncellenmesinden    sorumludur.   İnsan   Hakları    Politikası’nın   oluşturulmasının, yayınlanmasının, gerektiğinde güncellenmesinin ve yürürlükten kaldırılmasının sağlanması konusunda Yönetim Kurulu’na karşı sorumludur. İnsan Hakları Politikası ile ilgili uygulamaların yürürlüğe alınması ve denetlenmesi Üst Yönetim’in sorumluluğundadır. Üst yönetim Genel Müdür ve Departman Müdürlerinden oluşur.
 •  Çalışan,
 • Şirket politika, yönetmelik ve prosedürlerine bağlı kalınması, bunlara uyum sağlanması,
 • Bu dokümana aykırı bir davranış, faaliyet ya da uygulama ile karşılaşılması durumunda İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne bildirim yapılması ile sorumludur
 • Yürürlükteki mevzuata uyumlu çalışılması,

Dış Hizmet Alınan Firmalar ve İş Ortakları Dış hizmet alınan firmaların, tedarikçilerin ve iş ortaklarının, işbu bildiriminde yer alan ilkelere uyması ve ilgili diğer düzenlemelere uyum sağlaması zorunludur ve bunlara uymayan kişi ve kuruluşlar ile çalışmalar sonlandırılır.

Taşeronlar, tedarikçiler, müşteriler ve diğer ortaklarla iş yaparken insan haklarına saygı gösterilmesi  beklenir.  Bu  İnsan  Hakları  Politikası’nın  uygulama esasları  ve  konuya  ilişkin mevzuata uyum denetimlerinin yapılması esastır. İnsan Kaynakları Departmanı Hazırlanan işbu Politika’nın kurum içinde tüm personele duyurulmasından ve yayınlanmasından İnsan Kaynakları Departmanı sorumluluğundadır.

 1. TAAHHÜTLERİMİZ: GNC Ambalaj A.Ş. olarak tüm faaliyetlerimizde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda tanımlanan İnsan Hakları düzenlemeleri, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesiyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu uluslararası beyanname, ilke, sözleşme ve prensipleri benimseyerek uyarız, bu kapsamda çalışanlarımızın tüm haklarını gözetmeye önem vermekteyiz.

GNC  Ambalaj  A.Ş.  olarak,  İnsan  Hakları  Politika’sını  desteklemek  amacıyla,  insan haklarına saygı duyulan bir çalışma ortamı yaratmak ve insan haklarını doğrudan ya da dolaylı olarak ihlal eden faaliyetlere iştirak etmemizi engellemek için gerekli çalışma yöntemleri geliştirmekteyiz. Şirket olarak tüm süreçlerimizde Uluslararası İnsan Hakları Beyannamesi başta olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin ilgili mevzuatlarına uymayı mümkün kılacak yaklaşımların hayata geçirilmesine özen göstermekteyiz.

Bu amaçla, GNC Ambalaj A.Ş. olarak;

 • İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamındaki temel insan haklarına ve Uluslararası Çalışma Örgütünün Temel İş İlkeleri ve  Hakları  Beyannamesinde ortaya  konan ayrımcılık yapmama, çocuk işçi çalıştırmama, zorla çalıştırma, toplu sözleşme ve örgütlenme özgürlüğü ilkeleri gibi uluslararası düzeyde tanınmış insan haklarına saygı duyar ve uygularız.
 • İşimizi,  tüm  hukuki  gerekliliklere  uyarak,  tüm  insanların  haklarına  ve  onuruna  saygı duyacak bir şekilde yürütürüz.
 • Çalışanlarımıza din, dil, ırk, mezhep, yaş, renk, milliyet ya da sosyal köken veya cinsiyet ayrımı yapmadan eşit fırsatlar sunarak eşit davranmaya özen gösterir ve ayrımcılığa müsamaha göstermeyiz.
 • Şirket’te insan kaynağı seçimini, işe alımları, yerleştirmeleri, eğitim ve ücretlendirme süreçlerini; vasıf, performans, beceri ve deneyimleri temel alınarak yaparız.
 • Şirket olarak çalışanlarımıza ücret konusunda eşit ve piyasa koşullarında rekabetçi fırsatlar sunma konusunda hassas davranırız.
 • Çalışanlarımıza güvenli ve her türlü kötü muamele, ayrımcılık, taciz, istismar, suiistimal ya da şiddetten uzak çalışma ortamı sunacağımızı taahhüt ederiz.
 • Faaliyet gösterdiğimiz işyerlerinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatına uygun olacak şekilde düzenlemeler geliştirir ve bu konuda çalışanlarımızın bilinçlendirilmesine önem veririz.
 • Zorla çalıştırmayı kabul etmeyiz.
 • Çocuk işgücünü Şirket bünyesinde kesinlikle kullanmayız. Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmelerinin zorla çalıştırma ve çocuk işçi çalıştırma maddeleri ile faaliyet gösterdiğimiz ülke mevzuatlarından ağır olanına uyumlu şekilde faaliyetlerimizi yürütürüz.
 • İşyerinde ayrımcılık yapmayız ve ifade özgürlüğüne saygı duyarız.
 • Çalışanlarımızın kişisel bilgilerinin korunması konusunda önleyici kurallar koyarız.
 • Şirket bünyesinde yer alan kurum içi iletişim kanallarında ve eğitim programlarında tüm çalışma alanlarını kapsayan işbu İnsan Hakları Politikamız yer alır.  Tüm çalışanlarımız bu iletişim içinde yer alır ve eğitimlere katılır.
 • Tedarikçilerle olan sözleşmeye dayalı taahhütlerimizde, onları da bu politika bildiriminde yer alan ilkelere uymaya teşvik ederiz.
 • Faaliyetlerimizden etkilenen topluluklarda yaşayan insanların haklarına saygı duyarız. İnsan hakları üzerindeki olumsuz etkileri tespit etme, bu etkilerden kaçınma, onları en aza indirme ve/veya onları hafifletme yönünde uygun adımları atarız.
 • Faaliyette bulunduğumuz bölgede insan haklarının risk altında olması durumunda devlet yetkilileriyle temas kurarız.
 • Faaliyet gösterdiğimiz bölgede yerel halkların haklarına saygı duyarız.
 • İşbu İnsan Hakları Politikasına aykırı bir durum ortaya çıkması veya şikâyet alınması durumunda Disiplin Yönetmeliği kapsamında şirket içinde teftişini sağlayacağız ve iç denetim çalışmaları için işbirliği yapacağız.
 • İşbu İnsan Hakları Politikasına uymamak, Disiplin Yönetmeliği’nin iletilmesi, disiplin cezası veya cezai uygulamayla sonuçlanabilir.

 

İZLEME, DENETİM ve İYİLEŞTİRME SÜRECİ

 

İşbu İnsan Hakları Politikası en az yılda bir kez olmak üzere belirli aralıklarla İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından gözden geçirilir ve uygulamalar düzenli olarak izlenir.

    Genel Müdür Serdar GENÇ

İş Etiği Kuralları

İş Etiği Kuralları

 

 1. Dürüstlük

Tüm iş süreçlerimizde ve ilişkilerimizde doğruluk ve dürüstlük öncelikli değerlerimizdir. Çalışanlarla ve tüm paydaşlarımızla ilişkilerimizde doğruluk ve dürüstlükle hareket ederiz.

 1. Gizlilik

Gizli ve özel bilgiler; GNC Ambalaj Sanayii A.Ş.’ye ait rekabet açısından dezavantaj yaratabilecek bilgileri, ticari sırları, henüz kamuya açıklanmamış mali ve diğer bilgileri, personel özlük haklarına ait bilgileri ve üçüncü şahıslarla akdedilen "gizlilik anlaşmaları" çerçevesindeki bilgileri kapsar.

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. Topluluğu çalışanları olarak; müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve çalıştığımız diğer ilgili kişi ve kuruluşların gizliliklerine ve özel bilgilerinin korunmasına özen gösteririz. Şirketimizin faaliyetlerine dair bilgileri korur, bu bilgileri sadece GNC Ambalaj Sanayii A.Ş.’nin amaçları doğrultusunda kullanır ve belirlenen yetkiler dahilinde ilgili kişilerle paylaşırız.

Bizim açımızdan, GNC Ambalaj Sanayii A.Ş.’ye ait her türlü gizli bilginin içeriden sızdırılması kesinlikle kabul edilemez. Şirketimizden ayrılırken de görevlerimiz nedeniyle haiz olduğumuz gizli bilgi ve belgeler ile proje, yönetmelik, vb. çalışmaları dışarı çıkarmayız.

 1. Çıkar Çatışması

GNC Ambalaj Ailesi olarak, çıkar çatışmasından uzak durmayı amaçlarız. Mevcut görevimizden yararlanarak; şahsen, ailemiz veya yakınlarımızın vasıtası ile iş münasebetinde bulunduğumuz kişi ve kuruluşlardan kişisel çıkar sağlamayız. GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. dışında ek bir finansal çıkara dayalı iş aktivitesinde bulunmayız. GNC Ambalaj adını ve gücünü, GNC kimliğimizi, kişisel fayda sağlamak amacıyla kullanmaktan kaçınırız.

Potansiyel çıkar çatışması durumunda, ilgili tarafların çıkarlarının yasal ve etik yöntemler vasıtasıyla güvenli bir şekilde korunabileceğine inandığımızda, bu yöntemleri uygularız. Tereddüde düştüğümüz durumlarda yöneticimize, İnsan Kaynakları Bölümü'ne veya Etik Kurul'a danışırız.

 1. Sorumluluklarımız

Yasal sorumluluklarımızın yanı sıra; müşterilerimize, çalışanlara, hissedarlarımıza, tedarikçi ve iş ortaklarımıza, rakiplerimize, topluma, insanlığa ve GNC Ambalaj adına karşı aşağıda sıralanan sorumluluklarımızı yerine getirmeye özen gösteririz.

  1. Yasal Sorumluluklarımız

Yurtiçi ve yurtdışında mevcut tüm faaliyet ve işlemlerimizi T.C. yasaları ve milletlerarası hukuk çerçevesinde yürütür, yasal düzenleyici kurum ve kuruluşlara doğru, tam ve anlaşılabilir bilgileri zamanında sunarız.

Tüm faaliyet ve işlemlerimizi yürütürken, her türlü kamu kurum ve kuruluşu, idari oluşum, sivil toplum örgütü ve siyasi partilere herhangi bir menfaat beklentisi olmaksızın eşit mesafede yer alır ve bu sorumluluk bilinci ile yükümlülüklerimizi yerine getiririz.

  1. Müşterilerimize Karşı Sorumluluklarımız

Müşteri memnuniyeti odaklı, müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine en kısa zamanda, en doğru şekilde cevap veren proaktif bir anlayışla çalışırız. Hizmetlerimizi, zamanında ve söz verdiğimiz koşullarda sunar; müşterilerimize saygı, onur, adalet, eşitlik ve nezaket kuralları çerçevesinde yaklaşırız.

  1. Çalışanlara Karşı Sorumluluklarımız

Çalışanların özlük haklarının tam ve doğru biçimde kullanılmasını sağlarız. Çalışanlara dürüst ve adil yaklaşır, ayrımcı olmayan, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı taahhüt ederiz. Çalışanlarımızın bireysel gelişimi için gerekli çabayı gösterir, sosyal sorumluluk bilinciyle yer alacakları uygun sosyal ve

toplumsal faaliyetlere gönüllü olmaları konusunda da destekler, iş hayatı ile özel hayat arasındaki dengeyi gözetiriz.

  1. Ortaklarımıza Karşı Sorumluluklarımız

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. sürekliliğine öncelikle önem vererek ve ortaklarımıza değer yaratma hedefi doğrultusunda; gereksiz ya da yönetilemez riskleri almaktan kaçınır, sürdürülebilir karlılığı amaçlarız. Finansal disiplin ve hesap verebilirlik çerçevesinde hareket eder,

şirketimizin kaynak ve varlıkları ile çalışma zamanımızı verimlilik ve tasarruf bilinciyle yönetiriz. Rekabet gücümüzü artırmaya ve büyüme potansiyeli olan ve bağlanan kaynağa en yüksek getiriyi sağlayacak

alanlarda yatırım yapmaya özen gösteririz. Kamuya yaptığımız açıklamalarda ve hissedarlarımıza; mali tablolarımız, stratejilerimiz, yatırımlarımız ve risk profilimiz ile ilgili zamanında, doğru, tam ve

anlaşılabilir bilgi veririz.

  1. Tedarikçi/İş Ortaklarımıza Karşı Sorumluluklarımız

İyi bir müşteriden beklendiği şekilde adil ve saygılı davranır, yükümlülüklerimizi zamanında yerine getirmek için gerekli özeni gösteririz. İş yaptığımız kişi ve kuruluşlar ile iş ortaklarımızın gizli bilgilerini özenle koruruz. Taklit riski içeren tedarikçilerden, sektörel bilinilirliği olmayan firmalarla çalışmaktan uzak dururuz.

  1. Rakiplerimize Karşı Sorumluluklarımız

Etkin bir şekilde, sadece yasal ve etik olan alanlarda rekabet eder, haksız rekabetten kaçınırız. Toplum içinde hedeflenen rekabetçi yapının sağlanmasına yönelik çalışmaları destekleriz.

  1. Topluma ve İnsanlığa Karşı Sorumluluklarımız

Demokrasinin, insan haklarının, ve çevrenin korunması; eğitim ve hayır işleri, suç ve yolsuzlukların

ortadan kaldırılması bizim için çok önemlidir. İyi bir vatandaş olma bilinciyle toplumsal konularda öncü olarak duyarlı bir şekilde hareket eder; sivil toplum örgütlerinde, kamu yararına olan hizmetlerde, bu konularda uygun faaliyetlerde rol almaya çalışırız. Türkiye'nin ve uluslararası proje yürüttüğümüz

ülkelerin gelenek ve kültürlerine duyarlı davranırız. Rüşvet veya maksadı aşan bedelde hediye vb. ürün ve hizmetler vermeyiz ve kabul etmeyiz.

  1. " GNC Ambalaj " Adına Karşı Sorumluluklarımız

İş ortaklarımız, müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımız profesyonel yeterliliğimiz ve dürüstlüğümüz sayesinde bize güvenmektedirler. Bu itibarımızı en üst düzeyde tutmaya çalışırız.

Hizmetlerimizi Şirket politikaları, profesyonel standartlar, verdiğimiz taahhütler ve etik kurallar çerçevesinde sunar, yükümlülüklerimizi yerine getirmek için gerekli özveriyi gösteririz.

Profesyonel olarak yetkin olduğumuza ve olacağımıza inandığımız alanlarda hizmet vermeye özen gösterir, doğruluk ve meşruiyet kriterlerine uyan müşteriler, iş ortakları ve elemanlar ile çalışmayı amaçlarız. Toplum ahlakını zedeleyen, çevreye ve toplum sağlığına zarar verenlerle çalışmayız.

Kamu önünde ve dinleyenlerin, Şirketimizi temsilen konuştuğumuzu düşündüğü alanlarda, kendi görüşlerimizi değil, sadece şirketimizin görüşlerini ifade ederiz.

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş.'yi risk altında bırakabilecek karmaşık durumlarla karşılaştığımızda öncelikle uygun personele, uygun teknik ve idari danışma prosedürlerini izleyerek danışırız.

 

İŞ ETİĞİ KURALLARINI DESTEKLEYEN POLİTİKALAR

 1. Çıkar Çatışması Politikası

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. çalışanlarının çıkar çatışması yaratabilecek durumlardan uzak durması esastır. Şirket kaynaklarının, adının, kimliğinin ve gücünün kişisel fayda için

kullanılmaması, kurumun ismini ve imajını olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınılması tüm çalışanların en önemli sorumluluklarındandır. Aşağıdaki uygulama esasları, Şirket çalışanlarının

görevlerini yerine getirirken veya iş ilişkilerinden dolayı özel hayatlarında karşılaşabilecekleri çıkar çatışması durumlarını ve bu durumlarda uygulanması gereken ilkeleri belirlemektedir.

Uygulama Esasları

 1. Çıkar Çatışması Yaratabilecek Faaliyetler

Tüm Şirket çalışanlarının, aşağıda çıkar çatışması yaratabilecek faaliyetler olarak maddelenmiş olan durumlara ve belirtilen ilkelere tam olarak uyması gerekmektedir. Çıkar Çatışması Yaratabilecek Faaliyetlerde Bulunmak

  1. Çalışanlar aile fertleriyle, dostlarıyla veya ilişkide bulunulan diğer üçüncü şahıslarla hiçbir surette karşılıklı veya karşılıksız menfaat sağlayan iş ilişkisine girmez. Örneğin, satın alma yetkisi bulunan bir çalışan aile fertlerinden birinin çalıştığı bir tedarikçi ile iş yapmaktan kaçınmalıdır. İstisnai haller Şirket Yönetim Kurulu Başkanı'nın bilgisi ve onayına tabidir. Aynı doğrultuda Şirket çalışanları yakın aile fertlerinin Şirketleri rakiplerinde çalışmalarından dolayı oluşabilecek çıkar çatışmalarına karşı da dikkatli olmalıdırlar.

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. çalışanlarının doğrudan ve dolaylı yollarla "tacir" veya "esnaf" sayılmasını gerektiren çalışmalarda bulunmaması, her ne ad altında olursa olsun çalışma saatleri içinde veya dışında bir başka kişi ve/veya kurum için ücret veya benzer bir menfaat karşılığı çalışmaması esastır. Ancak, çalışanların mesai saatleri dışında bir başka kişi (aile ferdi, dost, diğer üçüncü şahıslar) ve/veya kurum için ücret veya benzer bir menfaat karşılığı çalışmaları;

   • Şirkette sürdürdükleri görev ile çıkar çatışması yaratmaması,
   • Diğer iş etiği kuralları ve bu kuralları destekleyen politikalar ile uyumsuzluk yaratmaması,
   • Şirketteki görevlerini sürdürmelerini olumsuz yönde etkilememesi,
   • Yönetimin yazılı onayı

koşulları ile mümkündür.

Onay Genel Müdür ve Genel Müdüre bağlı tüm pozisyonlar için bağlı olduğu yöneticisinin görüşünü takiben Etik Kurul'un görüşü ile diğer çalışanlar için ise şirket İnsan Kaynakları Yöneticisi görüşü ile şirket Genel Müdürü tarafından verilir.

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. çalışanları, şirket dışındaki şirketlerde, Şirket Yönetim Kurulu onayı

olmaksızın yönetim kurulu üyeliği veya denetçiliği yapamaz; rakip veya Holding/Şirketin iş ilişkisinde bulunduğu şirketlerde görev alamaz. Kar amacı gütmeyen organizasyonlarda ve üniversitelerde, Şirket içindeki görevini aksatmadığı durumlarda, yönetimin yazılı onayı ile sosyal sorumluluk ve yardım amaçlı görevlerde çalışabilirler.

Çalışanlar şirket ve faaliyetleri ile ilgili olmayıp politikalarına da aykırı olmayan konularda konuşmalar yapabilir, profesyonel yazılar yazabilir. Bu aktivitelerde Şirket adının kullanılabilmesi için Genel

Müdür'den onay alınması gerekmektedir.

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. çalışanları, bireysel ve gönüllü olarak, herhangi bir politik partide aktif olarak faaliyet gösterebilirler. Yöneticiler çalışanlarından, politik bir iş yapmasını veya bir partiye üye olmasını isteyemez. Çalışanların herhangi bir politik partide görev alması aşağıda belirtilen koşullar ve yönetimin yazılı onayı ile mümkündür;

    • Çalışanların herhangi bir politik aktivitede görev almasının şirkette sürdürdükleri ve yaklaşımları ile çıkar çatışması yaratmaması gerekir.
    • Çalışanlar, çalışma saatleri içerisinde herhangi bir politik faaliyette bulunamaz ve bu faaliyetlerle ilgili çalışma arkadaşlarının zamanını alamaz.
    • Çalışanlar politik faaliyetleri süresince şirket adını, şirketteki pozisyonunu, unvanını ve şirkete ait kaynakları kullanamaz.

Politik faaliyetlerde görev almak isteyen çalışanlar için onay; Genel Müdür ve Genel Müdüre bağlı tüm pozisyonlar için Etik Kurul'un görüşü ile; diğer çalışanlar için ise şirket Etik Kural Danışmanı, şirket İnsan Kaynakları Yöneticisi görüşü ile Şirket Genel Müdürü tarafından verilir.

Çalışanlar Şirket dışında üçüncü şahıslara şahsi olarak maddi veya manevi yardım ve/veya bağış yapabilir, yardım derneklerinde görev alabilir.

  1. Görevi Kötüye Kullanma

Çalışanların yetkilerini, kendi ve/veya yakınları menfaatine ve kendisinden beklenilen özen dışında kullanarak Şirkete zarar vermesi kabul edilemez.

Çalışanlar Şirketin satın alma ve satış faaliyetleri ile taraf olduğu tüm işlemler ve sözleşmelerden doğrudan ya da dolaylı olarak kişisel kazanç elde edemez.

Çalışanlar ahlaka, kanuna ve Şirket disiplinine aykırı fiil ve davranışlarda bulunamaz.

  1. Kaynakların Kullanımı

Şirket adına yapılacak kaynak kullanımlarında, Şirket çıkarları dikkate alınır. Şirket çıkarı olmaksızın her ne isim altında ve her kim adına ve yararına olursa olsun Şirket varlıkları, olanakları ve personeli Şirket dışında kullanılamaz. "Her konuda tasarruf" ilkesi tüm personel tarafından uygulanır.

Kaynakların Şirket menfaatine doğru kullanımı, zamanın doğru kullanımını da gerektirir. İş saatleri içinde Şirket çalışanları, zamanı iyi kullanır, iş saatleri içinde özel işlerine zaman ayırmaz. Yöneticiler çalışanları şahsi işleri için görevlendiremez.

Çalışma saatleri içinde özel ziyaretçi kabul edilmemesi esastır. Çalışanların zorunlu ziyaretçiler için görüşmelerin ziyaret konusu ile bağlantılı olarak ve iş akışını engellemeyecek şekilde makul bir sürede tamamlamaları gerekmektedir.

  1. Şirketin Ticari İlişki İçerisinde Bulunduğu Diğer Kişi ve/veya Kuruluşlarla İlişkiler

Şirket müşterileri, taşeronları veya tedarikçileri ve Şirketin ticari ilişki içerisinde bulunduğu diğer kişi ve/veya kuruluşlarla özel iş ilişkisine girilemez, kişisel amaçlı borç para ve/veya mal/hizmet alınamaz ve Şirketin ticari ilişki içerisinde bulunduğu diğer kişi ve/veya kuruluşlara ödünç para ve/veya mal/hizmet verilemez.

Müşterilerle ilişkilerde şu hususlar dikkate alınır; müşteri lehine bile olsa, müşteri bilgisi olmaksızın bir işlem yapılamaz ve şirket lehine olsa dahi, müşteri zaaflarından yararlanılamaz ve müşteriye eksik ya da yanlış bilgi vererek kar amacı güdülemez.

Şirket personeli, Şirketin ticari ilişki içerisinde bulunduğu diğer kişi ve/veya kuruluşlardan hediye talep edemez, imada bulunamaz; Şirketleri yükümlülük altına sokacak hiçbir hediye, para, çek, mülk, bedava tatil, özel indirimler vb. kabul edemez. Şirket ile iş ilişkisi olan hiçbir kişi veya kuruluştan kişisel yardım, bağış kabul edilemez. Konuya ilişkin olarak Hediye Kabul Etme ve Verme Politikası uygulanır.

  1. Medya İle İlişkiler

Herhangi bir yayın kuruluşuna demeç vermek, mülakat yapmak, seminer-konferans vb. yerlere konuşmacı olarak katılmak şirket üst yönetiminin onayına bağlıdır. Bu faaliyetlerden hiçbir şekilde kişisel kazanç elde edilemez.

  1. Şirketi Temsil

Şirketi temsilen her türlü dernek, işveren sendikası ve benzeri sivil toplum kuruluşlarında, yerine

getirilen görev gereği tahakkuk edecek her türlü ücret, ilgili kuruma ya da ilgili kurumun göstereceği kanallara hibe edillir.

3. kişiler tarafından Şirket çalışanına seminer konuşmacı ücreti veya benzer bir hizmet karşılığında yapılan ödemeler de benzer şekilde ilgili kuruma ya da kurumun yönlendireceği kanallara hibe edilir. Bu kişiler para dışında günün anısı olarak verilen ve sembolik değeri olan ödül, şilt vb. hediyeler alabilirler.

 1. Hediye Kabul Etme ve Verme Politikası

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. ve çalışanlarının tarafsızlıklarını, kararlarını ve davranışlarını etkileyebilecek hediye ya da menfaat kabul etmemesi, 3. kişi ve kuruluşlara bu tarz etkiler yaratabilecek hediye ve menfaat

sağlama yönünde girişimde bulunmaması esastır. Aşağıda tanımlanan uygulama esasları, Şirket çalışanlarının iş ilişkisi içerisinde bulundukları 3. kişi ve kuruluşlarla olabilecek hediye alış-verişlerini düzenlemekte ve bu konuda uygulanacak ilkeleri belirlemektedir.

Uygulama Esasları

  1. Şirket çalışanlarının, görev yaparken tarafsızlıklarını, performanslarını, karar almalarını etkileyen veya etkileme ihtimali bulunan, ekonomik değeri olan ya da olmayan her türlü menfaat ve hediyeyi alması yasaktır.
  2. Şirket çalışanları;
   • Kurum iş hedefleri ile uyumlu,
   • Yürürlükteki mevzuata uygun ve
   • Hediyenin kamuoyu tarafından öğrenilmesinin Şirketi zor durumda bırakmayacak

olması koşulları ile 3. maddede çerçevesi çizilmiş hediyeleri alabilir ve/veya verebilir ya da özel bir uygulamaya tabi tutulmayı kabul edebilirler.

  1. 2. maddede belirtilen koşullara uygun olmak şartıyla;
   • Şirket çalışanları, üst yönetimin bilgisi dahilinde eğlence, ikram ve yemek verebilirler ve alabilirler.
   • Şirketi temsilen katılınan seminer ve benzeri organizasyonlarda para dışında günün anısı olarak ve sembolik değeri olan ödül, şilt vb. hediyeler alınabilir.
  • Yukarıda belirtilen durumlar ve para dışındaki diğer hediyeler, menfaatler, tatiller, indirimler v.b. 2. maddede sayılan koşullara uygun olmak şartıyla her takvim yılı ve hediyeyi veren kişi/kurum ayrı olmak üzere alınan hediyelerin toplam değeri 500 TL'den daha az ise onay gerekmez.
  • Zımnen veya açıkça bir karşılığa bağlanan hediye veya menfaatlerin alınması yasaktır.
  1. Rüşvet ve/veya komisyon almak, vermek veya teklif etmek hiçbir şart altında kabul edilemez.
  2. Şirket çalışanlarının alt işverenlerden, tedarikçilerden, danışmanlardan, rakiplerden veya müşterilerden karşılıksız veya ödünç niteliğinde para kabul etmesi, seyahat giderlerini, etkinlik harcamalarını ve benzeri ödemeleri karşılatması yasaktır.

Şirket tarafından müşteri, bayi ve iş ilişkisinde bulunulan diğer 3.kişilere verilecek hediye ve promosyon malzemelerinin neler olabileceği Şirket üst yönetimi tarafından onaylanır. Onaylanan hediye ve promosyon malzemelerinin dağıtımı için, ayrıca izin almaya gerek yoktur.

  1. 2. maddede sayılan koşullar ile uyumlu olmak şartıyla, Şirket uygun ürünleri ve hizmetleri hediye olarak kabul edebilir ve Şirket üst yönetiminin bilgisi ve onayı dahilinde, alıcının kültürüne ve etik değerlere uygun ürün veya hizmetler hediye olarak verilebilir.
  2. Yerel kültür değerlerinin şirket politikasında belirlenen değerlerin üzerinde karşılıklı hediye vermeyi gerektirdiği istisnai durumlarda, bu hediyeler sadece Şirket adına ve Şirket üst yönetimi onayıyla kabul edilebilir. Her halükarda hediye değişimi yerel kültüre uygun şekilde yapılmalıdır.

Gizli Bilgilerin Korunması Politikası

Bilgi, GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. vizyonunu gerçekleştirme yolunda kullanacağı en önemli varlıklarından biridir. Bu doğrultuda, bilginin etkin kullanımı, doğru şekilde paylaşımı ve bu süreçte

bilginin gizliliğinin, bütünlüğünün ve erişebilirliğinin sağlanması tüm şirketimizin ve çalışanların ortak sorumluluğudur. Şirketimizde bilginin yönetimi ve gizliliğine yönelik kurulan yönetim sistemleri ve uygulanan süreçlerin birbirleri ile uyum içerisinde olması Topluluğun en üst düzeyde fayda elde etmesi için önemlidir. Aşağıdaki uygulama esasları; Şirket için gizli bilgileri tanımlamakta ve çalışanların gizli

bilgilere ilişkin uyması gereken ilkeleri düzenlemektedir.

Uygulama Esasları

Gizli Bilgi bunlarla sınırlı kalmamak şartıyla, Şirkete ait marka vb. fikri haklar, her türlü yenilik dahil personelin yazdığı, bulduğu, geliştirdiği, yaptığı veya uygulamaya döktüğü veri tabanı, basılı iletişim malzemeleri, süreçler, reklam, ürün ambalajı ve etiketler ile planlar (pazarlama, ürün, teknik), iş stratejileri, stratejik ortaklıklar ve ortaklara ilişkin bilgiler, mali bilgiler, personel bilgileri, müşteri listeleri, ürün tasarımları, know-how, şartnameler, potansiyel ve gerçek müşterilerin kimliği,

tedarikçilere ilişkin bilgiler, personelin özlük dosyası, sağlık kayıtları, yıllık izin kayıtları ve tüm kişisel bilgileri vb. her türlü yazılı, grafik veya makinede okunabilir bilgiyi kapsamaktadır.

Gizli bilgilere ilişkin uyulması gereken esaslar aşağıda maddelenmiştir:

 1. Bu bilgiler, Resmi Makamlar ve Mevzuat gereğince ifşası zorunlu olmadıkça üçüncü kişilere açıklanamaz.
 2. Bu bilgiler, değiştirilemez, kopyalanamaz ve tahrip edilemez. Bilgilerin dikkatli tutulması, saklanması ve açığa çıkmaması için gerekli önlemler alınır. Bilgiler üzerindeki değişiklikler, tarihçesi ile birlikte kayıt altına alınır.
 1. Gizli dosyalar kurum dışına çıkarılamaz. Kurum dışına çıkarılması gereken gizli bilgiler için bilginin sorumlusu veya üst yönetimin onayı alınmalıdır.
 2. Şirket bilgilerine erişim için kullanılan şifreler, kullanıcı kodları ve benzeri tanımlayıcı bilgiler gizli tutulur, yetkili kullanıcılar dışında kimseye açıklanmaz.
 3. Şirket gizli bilgileri yemek salonları, kafeterya, asansör, servis arabaları ve benzeri umumi yerlerde konuşulmaz.Gizli bilgiler gizlilik derecelerine göre klasifiye edilir, bu bilginin içeriğinde açıkça belirtilir. Şirket personeli, görevi gereği elde ettiği bilgilerin gizlilik derecelerini bilir ve bu gizliliğe uygun

davranır. Gizlilik derecesi açısından bir tereddüt yaşandığında bir üst gizlilik sınıfına göre davranılır ve gerektiğinde ilgili yöneticinin görüşü alınır.

 1. Üçüncü kişi ve/veya kuruluşlarla, Şirket menfaati gereği bilgi paylaşılması söz konusu olursa, bu kişi ve kuruluşların paylaşılan bilgilerin güvenliği ve korunması ile ilgili sorumluluklarının anlaşılmasını garanti etmek amacıyla öncelikle bilgi paylaşımına yönelik olarak gizlilik

anlaşması imzalanır veya karşı taraftan yazılı gizlilik taahhüdü alınır.

 1. Kişi veya kurumlarla ilgili asılsız beyan ve/veya dedikodu yapılamaz.
 2. Şirket politikasını yansıtan ve kişiye özel olan personele ait ücret, yan fayda ve benzeri özlük bilgileri gizlidir ve yetkililer dışında kimseye açıklanamaz. Personele ait bilgiler, kişiye özel

olarak gönderilir. Personelin bu bilgileri başkalarına açıklaması veya bilgilerin açıklanması için diğer çalışanlara baskıda bulunulması kesinlikle yasaktır.

 1. Personel özlük dosyaları İnsan Kaynakları Müdürlüğü odasında ve İnsan Kaynakları Müdürü

yönetiminde bulunan kilitli dolaplarda tutulmaktadır. Bu veriler bu şartlar dışında 3. Şahıslar ile kesinlikle paylaşılamaz. Personel verilerinin bilgileri, doküman vb. tüm işlemlerin gizliliği bu şekilde sağlanmaktadır.

 1. Adil Çalışma Ortamının Oluşturulması ve Sürdürülmesi Politikası

GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. çalışanlar için adil bir çalışma ortamının oluşturulmasını ve sürdürülmesini en önemli önceliklerinden biri olarak kabul etmektedir. İlgili tüm yasa ve

düzenlemelerle uyumlu, adil, çalışana saygılı, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması ile çalışanların başarısının, gelişiminin ve bağlılığının artırılması hedeflenmektedir. Aşağıdaki uygulama esasları, Şirket de adil bir çalışma ortamının oluşturulması ve sürdürülmesine ilişkin temel ilkeleri belirlemektedir.

Uygulama Esasları

 1. Şirket uygulamaları istihdam ve çalışma hayatı ile ilgili olarak yürürlükteki tüm ilgili yasa ve düzenlemelere uyumludur. Şirket çalışanları da kendi faaliyetleri kapsamında tüm yasal gereklilikleri yerine getirir ve yasal düzenlemelere uygun davranır.
 2. GNC Ailesi insan kaynakları politika ve uygulamaları; işe alma, terfi-transfer-rotasyon, ücretlendirme, ödüllendirme, sosyal haklar vb. diğer tüm uygulamaların adil olmasını sağlar.
 3. Kurum içinde çalışanlar arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, inanç, din, mezhep, yaş, fiziksel engel ve benzeri nedenler ile ayrımcılık yapılması kabul edilemez.
 4. Şirkette işbirliğini destekleyici, pozitif ve uyumlu bir çalışma ortamı yaratılıp çatışma ortamları önlenerek farklı inanç, düşünce ve görüşe sahip kişilerin uyumlu bir şekilde çalışmaları sağlanır.
 5. Çalışanların özel hayatına ve kişisel alanlarına saygı gösterilir.
  • Kişiler arasındaki haberleşmeler taraf olmayan kişiler tarafından ihlal edilemez.
  • Hukuka uygun olarak kaydedilmiş olsa dahi, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak başkalarına verilmesi/yayılması/ele geçirilmesi yasaktır.
  • İşyerlerinde iş ilişkisinin doğasından kaynaklanan ve devamında gerekli olabilecek personel

özlük bilgileri amaçları dışında kullanılmaz ve kişilerin rızası olmadan 3. şahıslarla paylaşılmaz.

  • Tüm çalışanların özel ve aile hayatına saygı gösterilir.
 1. Çalışanların her türlü dokunulmazlıklarının yanında fiziksel, cinsel ve duygusal dokunulmazlıkları da gözetilir.
  • Çalışanların, işyerinde veya iş sebebiyle bulundukları herhangi bir yerde, fiziksel, cinsel ve/veya duygusal taciz yoluyla herhangi bir şekilde dokunulmazlıklarının ihlal edilmesi hukuka ve etik kurallara aykırıdır ve bu suça Şirket tarafından hiçbir şekilde tolerans

gösterilmemektedir. Bu uygulamadaki amaç çalışanların fiziksel, cinsel ve duygusal dokunulmazlıklarının korunduğu bir iş ortamında çalışmalarını sağlamaktır.

  • Bir kimsenin vücut dokunulmazlığının cinsel davranışlarla ihlal edilmesi ve/veya bir kimsenin fiziksel temas olmaksızın cinsel amaçlı olarak taciz edilmesi, cinsel taciz olarak

tanımlanmaktadır. Buna göre; bu tanım dahilinde değerlendirilebilecek herhangi bir davranışın sergilenmesi yasaktır.

  • Ayrıca, herhangi bir taciz hakkında şikayet ve bildirimde bulunan veya soruşturma esnasında yardımcı olan kişilere karşı olumsuz hal ve davranışlarda bulunanlara da aynı şekilde tolerans gösterilmemektedir.

 

 1. Hiçbir çalışan farklı cinsiyet, din, dil, ırk nedeniyle ayrıcalıklı uygulama talep edemez, kimseye ayrıcalık gösteremez ve özel bir uygulamaya tabi tutulamaz. Cinsiyet, din, dil, ırk gibi farklılıklardan faydalanılarak taviz alma veya verme kabul edilemez.
 2. İşyeri fiziksel çalışma ortamı ve şartlarının tüm çalışanlar için sağlıklı ve güvenli olması sağlanır.
 1. ÇALIŞANLARIN SORUMLULUKLARI

ETİ ve ilgili politika ve prosedürler, nasıl davranmamız ve işimizi nasıl yapmamız gerektiği konusundaki etik kuralları detaylı olarak belirlemiştir. Bu kurallara uyum tüm çalışanların asli sorumluluğudur. Bu

doğrultuda tüm GNC Ailesi çalışanlarının;

  • Her koşulda yasa ve düzenlemelere uygun hareket etme,
  • GNC Ambalaj iş Etiği Kuralları'nı okuma, içinde yer alan kural, ilke ve değerleri bilme, anlama, içselleştirme ve bunlara uygun hareket etme,
  • Şirket için geçerli olan genel ve işleri ile ilgili spesifik politika ve prosedürleri öğrenme,
  • Kendisi veya başkaları ile ilgili potansiyel ihlaller konusunda yöneticisine ve insan kaynaklarına danışma,
  • Kendisinin veya başkalarının olası ihlallerini ivedilikle rapor etme; bu konularla bildirimlerini

isimli veya isimsiz olarak yöneticisine, insan kaynaklarına ve/veya Etik Kurul'a yazılı veya sözlü olarak iletme,

  • Kurallar doğrultusunda hareket edilmesinde ve sorunların çözümünde yardımcı olması amacıyla tanımlanan "Etik Açıdan Karar Verilirken İzlenecek Yol ve Yöntemler"i izleme,
  • Etik soruşturmalarda Etik Kurul ile işbirliği içinde bulunma, soruşturma ile ilgili bilgileri gizli tutma

 sorumluluğu bulunmaktadır.

 1. YÖNETİCİLERİN SORUMLULUKLARI

GNC Ambalaj yöneticilerinin, ETİ çerçevesinde çalışanlar için tanımlanmış olan sorumlulukların ötesinde ek sorumlulukları da bulunmaktadır. Buna göre, yöneticiler;

  • Etik kuralları destekleyen bir şirket kültürünün ve çalışma ortamının oluşturulmasını ve sürdürülmesini sağlamaktan,
  • Etik kuralların uygulanmasına davranışlarıyla örnek olmaktan, çalışanlarını etik kurallar konusunda eğitmekten,
  • Etik kurallarla ilgili soru, şikayet ve bildirimlerini iletmeleri konusunda çalışanlarını desteklemekten,
  • Kendisine danışıldığında yapılması gerekenler konusunda yol göstermek, iletilen tüm

bildirimleri dikkate almak ve gerekli gördüğünde Etik Kurul'a en kısa sürede iletmekten,

  • Sorumluluğundaki iş süreçlerinin etik konularla ilgili riskleri en aza indirecek şekilde

yapılandırılmasını sağlamaktan ve etik kurallara uyumu sağlamak üzere gerekli yöntem ve yaklaşımları uygulamaktan sorumludur.

 1. DİĞER SORUMLULUKLAR
  • Şirket üst yönetimi; ETİ veya bu çerçevede oluşturabilecekleri şirketlerine özel İş Etiği Kuralları'nın etkin bir şekilde uygulanmasından ve bunun desteklendiği bir kültürün

oluşturulmasından sorumludurlar.

  • İş Etiği Kuralları ve ilgili her türlü politika Etik Kurul'un önerileriyle İnsan Kaynakları Yöneticisi tarafından gözden geçirilip, revize ve dokümante edilerek Yönetim Kurulu Başkanı'nın onayı ile Şirkete duyurulur.
  • Şirket İnsan Kaynakları;
  • - Çalışanların Etik Kurallar hakkında bilgilendirilmesi, politika ve kuralların anlaşılırlığının

sağlanması amacıyla belirli dönemlerde eğitimlerin verilmesi ve bu konunun çalışanlarla sürekli iletişiminin sağlanmasından

  • - Şirkette işe girenlerin etik kuralları okumasından, bu konuda bilgi sağlamaktan İnsan Kaynakları Yöneticisi sorumludur.
  • Şirket yönetimleri Etik Kurul ile işbirliği içerisinde;
  • - Etik Kurallar çerçevesinde yapılan şikayet ve bildirimlerin gizliliğini garanti etmek ve bireyleri bildirimleri sonrasında korumaktan,
  • - Bildirimde bulunan çalışanların iş güvenliğini sağlamaktan,
  • - Şikayet ve bildirimlerin zamanında, adil, tutarlı ve duyarlı bir şekilde soruşturulmasını garanti etmekten ve ihlaller sonucunda gerekli aksiyonları kararlılıkla almaktan sorumludur.
 1. ETİK KURALLARA UYUMSUZLUKLARIN ÇÖZÜMLENMESİ

İş Etiği Kuralları'nı veya Şirket politikalarını ve prosedürlerini ihlal edenler gerekirse işten ayrılmalarının istenmesi derecesine varabilecek çeşitli disiplin yaptırımlarına tabi olacaklardır. Disiplin yaptırımları, uygunsuz davranışları ve kuralları bozmaya neden olan fiilleri onaylayan, yönlendiren veya bu konularda bilgi sahibi olup gerekli bildirimi uygun şekilde yapmayan kişilere de uygulanacaktır.

 1. Etik Kurul

Etik Kurul, GNC Ambalaj Sanayii A.Ş. İş Etiği Kuralları (ETİ) kapsamında etik kuralların ihlal edildiğine dair şikayet ve bildirimleri soruşturmak ve çözümlemek ile sorumludur. GNC Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı'na bağlı olarak çalışan Etik Kurul aşağıdaki pozisyonlardaki kişilerden oluşur:

Başkan – Genel Müdür

Üye – İnsan Kaynakları Yön.

Üye – Kalite ve Güvence Yön.

Üye- Finans ve Muhasebe Yön.

 1. Etik Kurul Çalışma İlkeleri

Etik Kurul çalışmalarını aşağıda belirlenen ilkeler çerçevesinde yürütür:

  • Bildirim ve şikayetler ile, bildirim veya şikayette bulunanların kimliğini gizli tutar.
  • Soruşturmayı mümkün olduğu kadar gizli kurallar içinde yürütür.
  • Soruşturma ile ilgili bilgi, belge ve delili doğrudan doğruya mevcut olan birimden talep yetkisine sahiptir. Elde ettiği her türlü bilgi ve belgeyi sadece soruşturma konusu ile sınırlı olarak inceleyebilir.
  • Soruşturma süreci baştan itibaren yazılı tutanağa bağlanır. Bilgi delil ve belgeler tutanağa eklenir.
  • Tutanak başkan ve üyeler tarafından imzalanır.
  • Soruşturma ivedi yöntemle ele alınır ve sonuca mümkün olan en seri şekilde ulaşılır.
  • Kurulun aldığı kararlar derhal uygulamaya konulur.
  • Sonuç hakkında ilgili bölümler ve mercilere bilgi verilir.
  • Kurulun başkanı ve üyeleri bu konu hakkındaki görevlerini yerine getirirken bağlı oldukları

bölüm yöneticileri ve organizasyonun içindeki hiyerarşiden bağımsız olarak ve etkilenmeden hareket ederler. Kendilerine konu hakkında baskı ve telkin yapılamaz.

  • Kurul gerekli gördüğü takdirde uzman görüşüne başvurabilir ve soruşturma esnasında gizlilik prensiplerini ihlal etmeyecek tedbirleri alarak uzmanlardan faydalanabilir.

Değerli İş Paydaşlarımız;

Sizlerle iletişim halinde bulunan çalışma arkadaşlarımızın İş Etiği Politikamıza aykırı bir tavır ve davranışı söz konusu olduğu zaman lütfen belirtilen irtibat yollarını kullanınız.

 

Telefon :

Mail      :

 

 

Hazırlayan                                                                                                     Onaylayan

İnsan Kaynakları Yön.                                                                                    Genel Müd.